אפשר להגיד על בעלי חיים מה שרוצים. כבר מזמן הגעתי למסקנה שיש לנו הרבה מה ללמוד מהם. קחו למשל צב. בע”ח אפור, משעמם ונראה טמבל, אבל השכיל לפתור את הבעיה של רובנו בזה שהרים בית קבוע על הגב והתפטר משעבוד למשכנתא לכל החיים...
עם זאת, מי שרוצה לצפות בהתנהלות זוגית מתוחכמת מוזמן לצלול לשונית אלמוגים מקסימה לחופי אוסטרליה. משייט לו שם דג קטן בשם "דג ליצן" בגלל צבעוניותו. את חייו הוא מבלה בכיף בין זרועותיה הארסיות של שושנת ים. לא, אין צורך לדאוג לו, כי בחכמתו פיתח הליצן הזה תנגודת נגד הארס וכך הוא לא נטרף, מאחר וטורפיו חוששים להתקרב אל השושנה הקטלנית. מצד שני, עבור שירותי האבטחה של השושנה מגיש לה הדגיג הזה שירותי ניקיון ומנקה את זרועותיה המפותלות מטפילים שונים.
אידיליה תת-ימית.
מאחר ומדובר בשני בעלי חיים שאינם מאותה משפחה, יש להניח שאינם מדברים באותה שפה. ההסכם ביניהם אילם ואיננו כרוך בישיבות ודיונים של אנשים אינטליגנטיים עד אמצע הלילה ומציאת נוסח מדויק להסכמות ביניהם. עד כמה שידוע אין שם, במצולות, יועצים אסטרטגיים שבוחנים כל מסר ומשפט שיוצא מפי שני הצדדים ומשם מעיפים ספינים לתקשורת. ההסכם שביניהם איננו כתוב על ידי עורכי דין בחוזה שמנוסח ב: "והואיל".... "והואיל...." "והואיל..." אלא לכל היותר בתקיעת זרוע עם סנפיר.
בסופו של דבר מדובר בדו קיום מנצח מתוך רצון טוב ואינטרסים משותפים.
מה אני לקחתי מזה?
במישור האישי, במהלך החיים אנחנו נתקלים כל העת במחסום או קושי. בדרך כלל מדובר ביחסים בינאישיים. במקרים האלה אפשר ללכת עם הראש בקיר ואפשר לעצור, לנשום רגע ולשבור את הקיר כדי לחפש את המשותף והמועיל. בזוגיות, למשל, אפשר תמיד למצוא את נקודות החיבור שבה כל אחד עושה את המיטב למען צד השני מתוך נתינה ללא תנאי. אותו עיקרון אפשר להחיל על בני המשפחה וחברים.
בעסקים, אפשר לשבור את הקוד המוכר, המצוי באוטומט של אנשי עסקים הגורס: "כדי שאני ארוויח – מישהו אחר צריך להפסיד". בתכנית "יצאת צדיק" אפשר להתרשם מאנשי שירותים שפועלים ככה. גם בעסקים אפשר ליצור מצב של win win situation בשינוי אופן החשיבה.
במישור המדיני, הדרך לדו קיום ושפה משותפת בין מדינות כרוכה ברצון טוב הדדי. מאה אלף חכמים, יועצים ומומחים לא יצליחו לעשות מה שיכולה לעשות תקיעת כף יד אמתית.
בסך הכל מדובר ביצורים קטנים, שוליים וזניחים, לכאורה, אבל הרומן בין דג הליצן ושושנת הים מסמל עבורי חכמת מצולות פשוטה ומרגשת שאפשר ללמוד ממנה ים של תובנות.
שלכם
אמנון סער

טלפון
077-9160177
כתובת
עין הקורא 11, ראשון לציון

עקבו אחרינו

עקבו אחרינו

כל הזכויות שמורות לאמנון סער © אין להעתיק, לצלם או להעביר מלל או תמונות וכל חומר אחר מהאתר ללא רשותו של אמנון סער
איימיל
isgav97@zahav.net.il
home10, home, house, building
phone5, phone, contact, telephone, support, call