# חתירה ללמידה והתמקצעות.
 
עוצמתה הגדולה ביותר של רשת האינטרנט היא הזרמת ידע ומידע בכמות עצומה, דבר שגרם להצלחה בינלאומית בקרב הציבור מהסיבה הבסיסית שידע פירושו כוח...
"אם ניקח את את כל המידע הקיים ברשת האינטרנט, נסדר אותו בספרים ונניח אותם זה על זה, נגלה שעמודת הספרים מגיעה עד הירח". אלו דבריו של המרצה בנושא אינטרנט בהרצאה בה השתתפתי בשנת 2001. אם כך הדבר, לאן מגיעה עמודה זו עכשיו כשבע עשרה שנים אחר כך?
המושג "כוח" כולל בתוכו מספר מאפיינים שלהם מכנה משותף: יתרון. כך במישור הפיזי הבא לידי ביטוי בתחרויות ספורט או בעיסוקים המתאימים לכך, כך במישור השלטוני כאשר הממשל במדינה דמוקרטית השואף להסתיר מידע, בעיקר במחדליו, על מנת למנוע מהציבור ידע = כוח. לצורך כך, קיימות המדיות התקשורתיות שתפקידן העיקרי לנבור, לחקור ולחשוף  בפני הציבור מידע.
צבירת ידע הוא היתרון היחסי בין מומחיות לבין בינוניות. בעלי עיסוקים שונים המתמחים במשלח ידם נחשבים ליועצים מבוקשים מאד שמשמשים פעמים רבות אורים ותומים לציבור המשחר לפתחם ומוכן להמתין זמן רב ולשלם הרבה כסף. לרוב, מומחים אלו נחשפים גם בערוצי המדיה השונים והם מייצגים שלל תחומים: רפואה, כלכלה, חוק ומשפט וכיוצא באלה.
בתחום שלנו, נדלן בתחום מכירת דירות יד שניה, מהות המקצוע היא ידע הבא לידי ביטוי במספר היבטים.
למקצוע יש תורה תיאורטית מסודרת הכוללת דרך חשיבה, צורת פעילות, מסמכים, חוקים בתחום המקרקעין, המשפט, המימון וכו' וכו'. נושאים אלו נלמדים על בורים מאחר והם הבסיס ההכרחי להתמחות בתחום. לאחר מכן, מושקע זמן ומחשבה בעבודת שטח.
אילנה (שם בדוי), פנסיונרית של משרד הבטחון, היתה יועצת נדל"ן מנוסה מאד בפיתולי החיים והצטרפה למשרד כדי "שהתאים האפורים בראש לא ייתנוונו" כדבריה. שבועות מספר לאחר שלמדה והוכשרה, יצאה לשטח ולאחר זמן מה גייסה נכס למכירה. פעולות הפרסום הניבו מספר מתעניינים. שני זוגות מתעניינים שביקרו בנכס לא גילו בו עניין. הזוג השלישי, משפרי דיור, נראה ונשמע רציני. לאחר הביקור אמרו בני הזוג שהנכס אמנם הולם את רצונותיהם אך המחיר יקר מידי. בהתלהבות לקראת עיסקה ראשונה דובבה אילנה המנוסה את שני הצדדים ואחרי מספר ימים הגיעו למחיר מוסכם. להלן השיחה שנערכה בין איילה לבין אחד מבני הזוג שהתעניין לאחר מכן כפי שתעדתי אותה בעבר:
אילנה: עומר (שם בדוי), זהו הגענו למחיר שרציתם.... זהו, עכשיו אפשר להמשיך....
עומר: סבבה, אני אגיד עוד מעט לאשתי.
אילנה: בסדר......יש לכם עורך דין? כי עכשיו אנחנו רוצים לקשר בינו לעורך דין של המוכרים...
עומר: למה צריך למהר?
אילנה: צריך לעשות חוזה.
עומר: זה בסדר אנחנו מוכנים לעשות זכרון דברים, ניתן להם משהו על החשבון עד שנמכור את הדירה שלנו ואחר כך נעשה חוזה.... הדירה שלנו תימכר מהר, אני מבטיח לך....
אילנה היתה נבוכה ומבולבלת. "מה אני עושה במקרה כזה, לא לימדו אותנו בקורס" אמרה בנימת תלונה.   
מה עושים?
במקרה של אילנה היא עשתה כמעט הכל כשורה עם המתעניינים. כשהיא ביררה איתם לגבי עיתוי הכניסה ענה עומר "עוד חצי שנה". בבירור מעמיק יותר, היתה מגלה שעומרי ורעייתו לא יכלו לרכוש את הנכס שלה באופן מיידי מאחר ולא היה בידיהם מספיק כסף לרכוש אותו הגם שהם אמורים להיעזר במשכנתא ולכן היו חייבים למכור את הנכס שלהם. בתמימותם הם אכן התכוונו לתת מקדמה ולצפות שבעלי הנכס הנמכר ימתינו להם מתוך מחשבה שתוך חצי שנה ייכנסו לנכס החדש. האם אפשרי מהלך כזה? בכל שנות עיסוקי בתחום לא ניתקלתי בכך. אני משער ששום מוכר דירה לא ימתין עד אין קץ והדבר גם אינו משרת את האינטרסים של אילנה כיועצת נדל"ן שעלולה יחד עם לקוחותיה להימצא במצב הגרוע ביותר: חוסר בהירות.
ואכן הלקוח המוכר של אילנה סירב בתוקף כשהיא סיפרה לו על העניין. לאחר שהגענו אילנה ואני למסקנה שהעיסקה אינה ברת ביצוע, הפניתי אותה לעומר על מנת שתודיע לו שיש בידיו שתי אפשרויות: להשיג מקורות מימון ולרכוש את הנכס מיד, תוך שנטפל באופן המהיר ביותר במכירת הנכס שלו. או, שיחזור אלינו שוב לאחר שימכור. בכל מקרה,הבטחנו שכאשר תגיע הצעה מתאימה, ניידע אותו במקביל.
זה היה שיעור חי שאילנה לא שכחה לעולם וכפיצוי על הטירטור הגיעו אחרי שבועיים לקוחות אחרים שרכשו את הנכס, לא לפני שעברו תיחקור שתי וערב על ידי אילנה, באשר לרצונותיהם ומשאביהם.

למעוניינים לרכוש את הספר נא לחיצה כאן: 
http://bit.ly/2Mr1yEB
אמנון סער 
אימון אישי
077-9160177
 
טלפון
077-9160177
כתובת
עין הקורא 11, ראשון לציון

עקבו אחרינו

עקבו אחרינו

כל הזכויות שמורות לאמנון סער © אין להעתיק, לצלם או להעביר מלל או תמונות וכל חומר אחר מהאתר ללא רשותו של אמנון סער
איימיל
isgav97@zahav.net.il
home10, home, house, building
phone5, phone, contact, telephone, support, call